Pokój dla chłopca niemowlaka. Jak urządzić

Pokój dla chłopca niemowlaka. Jak urządzić?

17 lipca 2019

Pojawienie się dziecka w domu wywraca życie rodziców do góry nogami. Praca i czas wolny muszą być od teraz dostosowane do warunków opieki, tak by noworodek zyskał naszą pełną uwagę. Zanim jednak zabierzemy maleństwo ze szpitala, by zamieszkało z nami, trzeba przygotować dla niego specjalne miejsce. Urządzanie pokoiku dla niemowlaka chłopca nie należy do łatwych zadań. O czym pamiętać?

Pokój niemowlęcy dla chłopca – nie zamykaj się na oryginalne rozwiązania

To, że różowy kolor idealnie nadaje się dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca, to utarty schemat, którego wcale nie trzeba się trzymać. Najważniejsze, by ściany były utrzymane w spokojnej, pastelowej tonacji. Jeśli chcemy, by pokój naszego malucha miał motyw przewodni, zadbajmy o to, by był jednolity. Wybierając temat nieba, ściany można pomalować na kolor błękitny lub biały, a do tego wykorzystać tapetę w chmurki. Na meblach można wówczas poukładać poduszki przypominające obłoki, a przy łóżeczku zamontować lampkę nocną w kształcie słońca. Starajmy się nie mieszać wzorów ani nie stosować jaskrawej kolorystyki. Noworodek przede wszystkim śpi (nawet 17 godzin na dobę), powinien zatem przebywać w środowisku, które ułatwi wyciszenie się i zasypianie.

Pokój dla noworodka chłopca – najpotrzebniejsze sprzęty

Podstawą wyposażenia pokoju dla chłopca niemowlaka jest łóżko. Musi być wysokiej jakości, odporne na uszkodzenia i jednocześnie bezpieczne dla dziecka. Jeśli np. rama łóżka została pokryta lakierem, trzeba koniecznie sprawdzić, czy substancja nie jest szkodliwa dla zdrowia. Łóżeczko powinno być też pozbawione zbyt ostrych krawędzi, zwłaszcza kiedy niemowlak zacznie poruszać się o własnych siłach. Najlepiej, jeśli wybierzemy model z regulowaną wysokością, dzięki czemu dostęp do maluszka będzie ułatwiony.

Sporo rodziców kupuje dla dziecka kołyskę, jednak to rozwiązanie na chwilę. Wasz syn szybko z niej wyrośnie. Na rynku dostępne są łóżeczka z możliwością bujania, co z pewnością sprawdzi się przez znacznie dłuższy czas.

W pokoju nie może zabraknąć przewijaka i pojemnika na pampersy – do tego celu nada się np. kosz wiklinowy, który będzie doskonale pasował do każdego rodzaju wnętrza. Z czasem, gdy dziecko będzie już starsze, warto pomyśleć o zakupie krzesełka do karmienia. Wcześniej przyda się wygodny fotel dla matki karmiącej piersią, wyłożony wygodnymi, kolorowymi poduszkami.

Pokoik dla chłopca niemowlaka – w trosce o bezpieczeństwo

Jeśli chcesz, by pokój dla chłopca noworodka był funkcjonalny nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale także później, gdy syn zacznie chodzić, wybierz do ścian farbę odporną na zabrudzenia. Powszechnie wiadomo, że dzieci uwielbiają malować, więc często będziemy zmywać ślady po kredkach. Na podłogę świetnie sprawdzi się posadzka korkowa, zwłaszcza gdy chłopiec lubi bawić się na ziemi. W kąciku przeznaczonym na zabawki można położyć dodatkowo miękki dywanik. 

Pamiętajmy, by materacyk i pościel były zrobione z materiałów pochłaniających wilgoć i zapewniających dobrą cyrkulację powietrza. Nadmierne pocenie się może skutkować odparzeniami i otarciami. 

Okno w pokoju dla niemowlaka chłopaca powinno być wyposażone w rolety, by w razie potrzeby regulować dostęp słońca i zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *