Listwy dylatacyjne

Listwy dylatacyjne – czyli czym wypełnić szczelinę dylatacyjną

11 października 2019

Dylatacja to niezbędny proces, stosowany podczas budowy domu. Ma za zadanie oddzielenie poszczególnych elementów konstrukcji, tak by mogły swobodnie pracować. Utworzenie szczelin dylatacyjnych jest niezwykle ważne, szczególnie w posadzce, kiedy chcemy, by ta odpowiednio spełniała swoje zadanie i nie ulegała uszkodzeniom. Żaden materiał na podłodze nie będzie trwały i funkcjonalny, jeśli nie zostanie właściwie zamontowany. Czy jednak powstałe szczeliny mają pozostać niezakryte? Oczywiście nie – listwy dylatacyjne pozwolą nie tylko zamaskować elementy konstrukcyjne podłogi, ale także zapewnią jej dobrą szczelność i wytrzymałość. 

Czy listwa dylatacyjna jest niezbędna?

Żadna podłoga, nawet ta wykonana z najlepszych materiałów i położona przez doskonałych fachowców, nie będzie wyglądała tak dobrze, jak w chwili, gdy zadbamy o jej wykończenie. Również drobne detale mogą sprawić, że wystrój wnętrza zupełnie się zmieni: stanie się bardziej pełny, przemyślany, schludny.

Listwa dylatacyjna to jeden z tych elementów, któremu rzadko poświęcamy dużo uwagi, a wbrew pozorom może on zadecydować o wyglądzie naszej posadzki. Jeśli chcemy, by podłoga stała się nie tylko dopasowana do pomieszczenia, ale też pozytywnie wpływała na estetykę, to zdecydowanie warto pomyśleć o dopracowaniu takich szczegółów.

Listwa dylatacyjna, szczególnie wykonana przez uznanego producenta, właściwie zabezpieczy posadzkę, a przy tym będzie stanowiła ozdobę. Najpopularniejsze są listwy dylatacyjne aluminiowe i stalowe. Metalowe wykończenie jest zarówno gwarancją jakości, jak i elegancji. Uniwersalność tych dwóch materiałów sprawia, że z łatwością dopasujemy wybrany model, bez względu na to, na jaką aranżację wnętrza postawiliśmy. Po zamontowaniu posadzka będzie wyglądała na rzeczywiście skończoną, a przede wszystkim właściwie wykonaną.

Szczelina dylatacyjna powstaje również na połączeniu dwóch rodzajów posadzek. Odpowiednio dobrana listwa umożliwi nam zatem pozbycie się mankamentów, które często pojawiają się na etapie remontu. Wysokość różnych podłóg – przykładowo wykładziny dywanowej oraz płytek ceramicznych – możemy łatwo wypoziomować poprzez zastosowanie odpowiedniej wylewki. Zdarza się jednak, że pomiary okazują się błędne bądź po prostu wymieniamy posadzkę w jednym pokoju, co będzie widoczne właśnie przez nierówność powierzchni. Położenie listwy dylatacyjnej sprawi, że zakryjemy tę różnicę. Szczelina będzie dokładnie zasłonięta, nie ma zatem możliwości, że będą się do niej dostawały zabrudzenia. Jednocześnie zadbamy o bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników: duży uskok stałby się uciążliwy. 

Listwa dylatacyjna – jaką wybrać?

Profile dylatacyjne, dostępne w ofertach sklepów internetowych, mogą być stosowane nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz, ponieważ wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne. Ich standardowa długość to 250 cm, jednak istnieje możliwość zamówienia krótszych – 240 cm – co pozwoli dodatkowo na obniżenie kosztów transportu. Wysokość z kolei może wynosić od 3 do 15 mm. Nie ma znaczenia, czy chcemy wykorzystać listwy dylatacyjne w budynku  mieszkalnym, czy może w biurze bądź w obiektach przemysłowych. W każdym z przypadków sprawdzą się doskonale.

Pomijając materiał wykonania, listwy mogą się też różnić wypełnieniem. Pierwszy rodzaj obejmuje modele wykonane z profili aluminiowych, połączonych przy pomocy PCW, które przybiera jeden z czterech kolorów: czarny, szary, brązowy lub beżowych. Uniwersalna kolorystyka pozwala na łatwe dopasowanie listw do pomieszczenia, przez co zamaskowanie szczelin dylatacyjnych nie będzie rzucało się w oczy. Drugi rodzaj wykorzystuje niezwykle wytrzymały na wodę i zmiany temperatur EPDM, który łączy się z profilami stalowymi lub aluminiowymi przy pomocy wulkanizacji. 

Sposób montażu listwy dylatacyjnej jest bardzo prosty. Najczęściej stosuje się do tego klej, który dokładnie mocuje materiał do podłoża, sprawiając, że nie ruszy się ze swojego miejsca nawet pod wpływem intensywnego użytkowania. Jednocześnie umożliwia to swobodną pracę posadzki, dzięki czemu jej powierzchnia czy brzeg nie zostaną uszkodzone. Jest to zatem szybkie, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie na wypełnienie szczeliny dylatacyjnej.

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *