listwa progowa

Listwy progowe – eleganckie wykończenie posadzki

11 października 2019

Wybór materiału na posadzkę nie należy do najłatwiejszych. Przecież nie tylko musi ona pasować do reszty wnętrza, ale także spełniać określone wymagania. Zwykle szukamy czegoś, co zapewni nam przytulność, nie utrudni dbania o czystość, co będzie trwałe nawet podczas intensywnego użytkowania, a także po prostu ładne. W końcu podłoga może stać się wizytówką danego pomieszczenia, o ile została tylko schludnie wykonana. Co jednak w przypadku, gdy podczas montażu wynikły drobne mankamenty, które teraz odznaczają się na powierzchni? Albo gdy dwa rodzaje posadzek ostro się od siebie odcinają, ponieważ mają różną wysokość? Wcale nie trzeba zrywać podłogi i układać nową – wystarczą dobre listwy progowe.

Listwy progowe – po co się je stosuje?

Wykładziny dywanowe ponownie wracają do łask. Czemu by więc nie skorzystać z listwy dywanowej?

Również panele drewniane cieszą się niegasnącą popularnością, podobnie jak klasyczne, ceramiczne płytki, które układamy w łazience czy w kuchni.

Nic zatem dziwnego, że po skończeniu remontu domu czy mieszkania okazuje się, że niemal w każdym pomieszczeniu podłoga została wykonana z innego materiału. I właśnie tutaj przydaje się listwa łącząca panele z płytkami (inaczej listwa dywanowa).

O ile wszystkie pokoje są zamykane, być może nie będzie to stanowiło większego problemu, jednak wyobraźmy sobie, że otwarta na salon kuchnia prezentuje eleganckie płytki, które nagle zmieniają się w panele. Niewykluczone, że pomiędzy jedną a drugą posadzką powstał uskok, nie tylko wyglądający nieestetycznie, ale także uciążliwy podczas sprzątania. Do istniejącej wówczas szczeliny bardzo łatwo przedostaje się kurz i inne zabrudzenia, może tam nawet trafiać wilgoć, a to z kolei zaproszenie dla bakterii. 

Listwy progowe pomogą rozwiązać każdy z tych drobnych, ale jednak rzucających się w oko problemów. Nie zapominajmy, że zapraszając gości, często mówimy „witam w moich skromnych progach” – dobrze zatem zadbać, by te progi może i były skromne, ale jednak efektowne. Listwy łączące panele i płytki doskonale zniwelują ostrą krawędź między jedną podłogą a drugą, szczególnie kiedy różnią się one wysokościami. Prosty montaż pozwala na zupełne przykrycie powstałej szczeliny, dlatego wzrasta estetyka pomieszczenia i pozbywamy się trudno dostępnego miejsca, gdzie mógłby gromadzić się brud.

W ofercie firmy Pawotex znajdziemy listwy progowe wykonane z aluminium i ze stali. Poszczególne modele są dostępne w standardowej długości wynoszącej 250 cm, jednak istnieje możliwość zamówienia wersji o długości 240 cm, co pozwoli nam jednocześnie zaoszczędzić na kosztach transportu. Kilka rodzajów wysokości z kolei znacznie ułatwi wybranie listwy, tak by idealnie wpasowywała się w próg, który zamierzamy wykończyć. 

Aluminiowe i stalowe listwy progowe – zalety

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że listwa progowa wykonana z jakiegokolwiek metalu nie nada się do utworzenia płynnego przejścia między panelami i chociażby płytkami ceramicznymi. Nic bardziej mylnego. Zarówno stal, jak i aluminium cechują się dużą elegancją. W obu przypadkach, poza fabryczną kolorystyką, istnieje możliwość malowania farbą proszkową, dlatego nie musimy się obawiać, że listwa nie będzie pasowała do wystroju wnętrza. Wprost przeciwnie: metalowe wykończenie może nadać pomieszczeniu surowość i minimalizm, co sprawi, że nawet tak drobny detal będzie pasował do nowoczesnych aranżacji. 

Listwy progowe i dywanowe firmy Pawotex są wykonane z materiałów najwyższej jakości. Stal nierdzewna gwarantuje solidność i wytrzymałość, co sprawia, że po zamontowaniu mamy gwarancję bezpieczeństwa i estetyki na długie lata. Do wyboru mamy dwie wersje: szczotkowaną i polerowaną, dlatego z łatwością wybierzemy to, co najbardziej pasuje do naszej koncepcji. Sam montaż przebiega szybko i sprawnie.

Podobnie jest zresztą z listwami przejściowymi z aluminium, które charakteryzują się przede wszystkim lekkością. Niska waga znacząco przyspieszy prace wykończeniowe.

Aluminiowe anodowane listwy łączące panele z płytkami są dostępne w trzech kolorach:

  • złotym,
  • srebrnym,
  • oliwkowym.

Są więc na tyle uniwersalne, że bez większych kłopotów dopasujemy je do danego pomieszczenia. Samo aluminium zaś, mimo że jest metalem miękkim, pozostaje bardzo trwałe, a przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Skorzystanie z listew łączących płytki czy glazurę z panelami lub wykładziną będzie korzystną inwestycją. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *