Kącik dla niemowlaka w pokoju rodziców. Jak zaaranżować

Kącik dla niemowlaka w pokoju rodziców. Jak zaaranżować?

17 lipca 2019

Wszyscy rodzice chcą, żeby ich dziecko miało w domu swoje własne miejsce, zapewniające prywatność i jemu, i im. Kiedy jednak posiadamy niewielkie mieszkanie, wydzielenie osobnego pomieszczenia dla malucha może być sporym problemem. Ponadto dziecko w pierwszych miesiącach życia potrzebuje naszej stałej opieki. Musimy być blisko, kiedy zajdzie potrzeba karmienia albo zmiany pieluszki. Rozwiązaniem może być zatem urządzenie kącika niemowlaka w naszym pokoju. 

Aranżacja kącika dla niemowlaka – gdzie umieścić dziecko?

Najlepiej, żeby kącik niemowlęcy znajdował się w pokoju, w którym śpimy. Dzięki temu nie przegapimy sygnałów świadczących o tym, że maluch jest np. głodny. Można też przygotować kącik dla niemowlaka w salonie, jednak pamiętajmy, że to zwykle w tym pomieszczeniu sadzamy gości. Nie chcemy zatem niepotrzebnie go zagracać. Oczywiście w kawalerkach, które składają się zwykle tylko z jednego pokoju, nie ma innej możliwości. Ta część naszego mieszkania musi pełnić funkcję użytkową, również sypialną, dlatego też kącik dla niemowlaka w kawalerce będzie koniecznością.

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców – jak zaoszczędzić miejsce?

Nawet jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, meble i dodatki dla dziecka zajmują sporo miejsca. By uniknąć sytuacji, w której kącik niemowlęcy w sypialni będzie za bardzo zastawiony różnymi sprzętami, warto dokładnie sprawdzać wymiar poszczególnych przedmiotów, by uzyskać i funkcjonalność, i oszczędność przestrzeni.

Łóżeczko dla dziecka to podstawowy element wystroju, choć wielu rodziców decyduje się na dostawkę do łóżka dla niemowlaka. Maluch będzie sypiał tuż obok, a przy tym nie musimy się martwić, gdzie ustawić łóżko. Dostawki mają jednak tę wadę, że dziecko szybko z nich wyrasta, więc prędzej czy później zakup pełnego łóżeczka będzie konieczny. Jest to zatem krótkotrwałe rozwiązanie, np. wtedy, gdy dopiero planujemy przenieść się do większego mieszkania.

Jeśli kupujemy przewijak, najlepiej zdecydować się na taki w formie zdejmowanej nakładki na łóżko lub komodę. Unikniemy w ten sposób dostawiania kolejnego mebla. By pomieścić ubranka i kosmetyki niezbędne w codziennej pielęgnacji noworodka, można wydzielić specjalne miejsce w naszej szafie. Alternatywą jest zakup niewielkiej, pojemnej komody, w której będziemy przechowywać odpowiednie drobiazgi.

Na początku opieki nad dzieckiem istotną częścią wystroju kącika niemowlaka w sypialni jest wygodny fotel do karmienia. Najlepiej, by znajdował się w pobliżu łóżeczka, tak by malucha dało się przenieść z miejsca na miejsce jednym ruchem. Będzie to również komfortowe dla matki, zwłaszcza podczas nocnych posiłków.

Kącik dla niemowlaka – dodatki

Ścianę, przy której ustawimy łóżeczko, możemy pokryć tapetą w ciekawy wzorek. Dobrym pomysłem będą też subtelne dekoracje, takie jak ręcznie wyszywane litery układające się w imię dziecka albo obrazki z postaciami z bajek. Przed łóżkiem warto położyć miękki dywanik, dodatkowo tłumiący kroki. Zawieszka z zabawkami pomoże naszemu dziecku zasnąć, podobnie jak zamocowana na ścianie lampka nocna w jakimś intrygującym kształcie, emitująca ciepłe, przytłumione światło. Jeśli chcemy zapewnić sobie i maleństwu większą prywatność, kącik dla niemowlaka w sypialni można odgrodzić od reszty pokoju kolorowym parawanem lub zamontować cieniutką, lekko przezroczystą kotarę, która przy okazji ochroni dziecko przed wlatującymi do domu owadami. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *