Pokój na poddaszu dla chłopca. Jak go urządzić

Pokój na poddaszu dla chłopca. Jak go urządzić?

17 lipca 2019

Poddasze to bardzo klimatyczne miejsce, ale jednocześnie dość trudne do zagospodarowania, zwłaszcza w przypadku dużych skosów. Nie ma jednak pomieszczenia, którego nie udałoby się urządzić estetycznie i funkcjonalnie. Nawet jeśli przygotowujemy pokój na poddaszu dla chłopaka, co wymaga szczególnych przygotowań. 

Czy pokoje dla chłopców na poddaszu są bezpieczne?

Jeśli planujesz urządzić pokój na poddaszu dla chłopca, musisz zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Ze względu na spadek, nawet kilkuletnie dziecko będzie w stanie swobodnie sięgać do okna i je otwierać, co może spowodować wypadek. Dlatego najlepiej zamontować specjalne blokady, dzięki którym tylko rodzic będzie mógł manewrować klamką. Pamiętajmy o tym, by schody prowadzące na poddasze były wykonane z antypoślizgowego materiału. Dobrym sposobem jest też zabudowanie schodów bramkami, żeby nawet młodsze dziecko mogło z nich korzystać bez przeszkód. Poddasze charakteryzuje się dość niskim sufitem, więc miejsca, w których spadek jest wyjątkowo duży, można zabezpieczyć gąbką, by uniknąć nabicia guza.

Poddasze najlepiej pomalować na jasne kolory, by optycznie powiększyć pokój. Na podłogę idealnie nadadzą się drewniane panele bądź wykładzina dywanowa. 

Pokój chłopięcy na poddaszu: wystrój

Poddasze to specyficzne pomieszczenie, ze znacznie mniejszą powierzchnią użytkową niż inne pokoje. Trzeba zatem urządzić je tak, by było jak najbardziej funkcjonalne. Łóżko na antresoli zaoszczędzi miejsce dzięki wolnej przestrzeni pod materacem. Można tam wstawić biurko lub półki na książki. Najlepiej, żeby łóżko zostało wykonane na wymiar. 

Na poddaszu może być dość ograniczony dostęp do światła, więc żeby pokój dla chłopca na poddaszu nie był zbyt zaciemniony, trzeba zwrócić uwagę na dobre oświetlenie. Zsuwane rolety również pozwolą na kontrolowanie ilości światła, a podczas upału pomogą w utrzymaniu niższej temperatury. Poddasze jako najwyższe pomieszczenie w domu łatwo się nagrzewa.

Poddasze można podzielić na odpowiednie przestrzenie, by chłopiec miał miejsce zarówno do spania, jak i nauki i zabawy. Pomogą w tym ścianki z płyt kartonowo-gipsowych. Łóżko japońskie (o bardzo niskich nóżkach) zapewni wygodne legowisko. W jednym kąciku możemy ustawić funkcjonalne biurko z szufladami i lampą, gdzie dziecko będzie mogło odrabiać lekcje, a w drugim kosze na zabawki. Można też zainwestować w niski stolik, idealny do rysowania, oraz w miękkie, kolorowe pufy. Jeśli posadzka została wykonana np. z drewna, dobrze zatroszczyć się o dywan, dzięki czemu chłopiec podczas zabawy może usiąść na podłodze. 

Pokój chłopca na poddaszu: meble i dodatki

Poza podstawowym wyposażeniem w pokoju dla chłopaka na poddaszu powinna znaleźć się też przestronna szafa na ubrania. Najlepiej ustawić ją w miejscu, gdzie sufit znajduje się wyżej. Szafy wnękowe również się sprawdzą i nie zabiorą cennej powierzchni. Przy skosach można ustawić pojemne półki, które będą idealne do przechowywania wszelkich dziecięcych drobiazgów. 

Dekoracje najlepiej dostosować do zainteresowań chłopca. Jeśli interesuje się samochodami, można powiesić na ścianach kolorowe grafiki, a na szafkach ustawić kolekcjonerskie modele do składania. Ekstrawaganckim dodatkiem będzie np. hamak bądź huśtawka zamocowana na belce pod sufitem. Dzięki temu nie tylko podarujemy dziecku kolejną atrakcję, ale też nadamy pokojowi na poddaszu nowoczesnego wyglądu.

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *