listwy schodowe

Kątowniki i listwy schodowe

11 października 2019

Odpowiednio wykonane schody wewnątrz czy na zewnątrz budynku mają niebagatelne znaczenie. Dotyczy to zarówno domów mieszkalnych, jak i wszelkich obiektów użyteczności publicznej. W końcu bardzo liczy się wówczas bezpieczeństwo osób, które regularnie z tych schodów korzystają. Ponadto, jeśli chcemy, by projekt wymarzonego domu był dopracowany we wszystkich szczegółach, warto również i tutaj zadbać o najmniejsze detale. Zamontowanie listw schodowych jest absolutnie niezbędne do utrzymania powierzchni w dobrym stanie. Ponieważ profile schodowe są wykonywane z różnych materiałów, koniecznie trzeba się im przyjrzeć, tak by wybrać zdecydowanie najlepsze.

Listwy schodowe – które wybrać?

W wyborze listwy schodowej – zwanej też po prostu kątownikiem schodowym – najbardziej przydatne będą nasze oczekiwania estetyczne i wymagania. Wiele też zależy od tego, czy schody będą często użytkowane, czy może służą na co dzień jedynie nam i reszcie domowników. Na rynku możemy znaleźć:

  • listwy na schody drewniane – ich naturalność to niebywała zaleta, jednak też ograniczenie. Kątowniki schodowe nadają się najlepiej do schodów, które również zostały wykonane z drewna. Sprawdzą się też głównie w konstrukcjach wewnętrznych. Przykładowo dąb jest co prawda gruby i wytrzymały, jednak może się okazać, że wykonane z niego listwy nie wytrzymają ciągłego narażenia na opady czy intensywne słońce;
  • listwy do schodów gumowe – wygłuszają dźwięki, a jednocześnie zapewniają warstwę antypoślizgową, co jest oczywiście niebywałą zaletą w przypadku schodów. Niestety guma nie jest najtrwalszym materiałem. Pod wpływem intensywnego ruchu może z czasem zacząć pękać;
  • listwy do schodów z PCV – to z pewnością rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą narażać się na dodatkowe koszty, bo kątowniki z tworzyw sztucznych należą do bardzo tanich. Jednocześnie niska cena wiąże się też z niską jakością; takie listwy łatwo się niszczą, nie są też odporne na zbyt długie działanie wilgoci;
  • listwy schodowe aluminiowe – odporne na korozję, lekkie i solidne. Aluminium doskonale uszczelnia schody, a przy tym pozostaje trwałe na lata. Zniesie nawet duże ciężary, nie sprawia również żadnych kłopotów podczas montażu;
  • listwy schodowe stalowe – z pewnością nie da się im odmówić wytrzymałości. Stal nierdzewna nie odkształca się ani nie odbarwia pod wpływem czynników zewnętrznych, nie ulega też łatwo uszkodzeniom mechanicznym.

Pamiętajmy: dobry profil schodowy to taki, który pozostaje na swoim miejscu bez względu na to, jak często i intensywnie jest eksploatowany. Powinna opierać się promieniowaniu UV i zmianom temperatur, nie przepuszczać wilgoci, a jednocześnie zachowywać estetyczny wygląd. W końcu ten element to nie tylko zabezpieczenie schodów, ale także sposób na ich wykończenie i ukrycie ewentualnych mankamentów, które mogły powstać podczas budowy.

Aluminiowe listwy schodowe – dobra inwestycja

Aluminiowe listwy schodowe okazują się najlepsze w swojej kategorii pod wieloma względami. Materiał cechuje się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Nie koroduje, zapewnia szczelność i jednocześnie stanowi modny, elegancki sposób na wykończenie schodów. Dodatkowo warto pamiętać, że aluminium jest bardzo lekkie, łatwo je zatem dostarczyć na miejsce remontu, rozładować, a następnie przymocować we właściwych miejscach.

Zwykle producenci proponują dwa rodzaje takich profili schodowych. Pierwszy z nich to narożne listwy na schody, które doskonale sprawdzają się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Ponieważ są lekko zaokrąglone, prezentują się bardzo estetycznie – stopnie będą zatem nowocześnie wykończone. Mogą mieć wysokość 9 lub 11 mm.

Drugi to zaś listwy schodowe z wymienną nakładką schodową wykonaną z PCV, o wysokości 10 lub 12,5 mm. Te sprawdzą się szczególnie w przypadkach, gdy schody są bardzo często używane. Gdyby nakładki schodowe (do wyboru w kolorze czarnym, szarym, beżowym lub brązowym) się starły, można je każdej chwili wymienić i przywrócić schodom dawny blask.

Oba modele listew schodowych zwiększają przyczepność stopni, tak by zminimalizować ryzyko upadku. Ich standardowa długość to 250 cm, ale w razie potrzeby możemy też zdecydować się na krótsze – 240 cm. Wówczas obniżamy koszty związane z transportem. 

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź do “Kątowniki i listwy schodowe”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *