Aranżacja wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki

Aranżacja wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki

10 czerwca 2019

Gdy nie mamy zbyt dużo miejsca w domu, bardzo często nasze dzieci mają wspólny pokój. O ile jednak mamy same córki albo samych synów, urządzenie pokoju nie jest dużym problemem, ponieważ gusty dzieci w tym wieku są podobne. Co jednak zrobić, gdy w jednym pokoju ma zamieszkać chłopiec i dziewczynka? Jak zaaranżować przestrzeń, by oboje czuli się w niej dobrze?

Aranżacja pokoju dla chłopca i dziewczynki – jak wybrać meble?

Gdy mamy w domu jedynaka, nie ma problemu z aranżacją przestrzeni dla niego. Jednak gdy przychodzi drugie dziecko – i to przeciwnej płci – sprawa zaczyna się komplikować. Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki, by oboje mieli odrobinę własnej przestrzeni i spokoju? Podstawową kwestią będzie tutaj wybór mebli. Dzieci, zwłaszcza w nieco starszym wieku, nie będą chciały spać razem. Jeśli pokój dziewczynki i chłopca jest duży, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić dwa łóżka, np. jedno z motywem autka, drugie z motywem księżniczek – tak, dzieci to uwielbiają. Jeśli jednak mamy mały pokój dla chłopca i dziewczynki, lepszym wyborem będzie łóżko piętrowe. Nie zajmuje tyle miejsca, ile dwa osobne łóżka, a sprawia dużo frajdy dzieciakom.

A co z pozostałymi meblami? Wszystko zależy od tego, w jakim wieku są dzieci i jakich mebli potrzebują. Czy ma to być jedynie szafa na ubrania i zabawki, czy będziemy też potrzebować biurka do nauki. Postarajmy się jednak, by zarówno kolor, jak i stylistyka mebli były neutralne. Nie zapomnijmy też, by poza standardowymi meblami, takimi jak komoda czy biurko, pokój dziecięcy dla chłopca i dziewczynki pełen był przeróżnych kufrów, skrzynek czy koszy na zabawki czy inne dziecięce skarby.

Pokój dla chłopca i dziewczynki – neutralne kolory

Jak pokój dla dziewczynki, to koniecznie różowy, a jak dla chłopca – niebieski? No niekoniecznie. Przyjęło się, że te kolory są typowo dziewczęce i chłopięce, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inną barwę. Może być tak, że dziewczynka będzie się upierać przy różowym, a chłopiec nie będzie sobie wyobrażał, żeby w „jego” pokoju zapanował róż. Wtedy najlepiej postawić na jakiś neutralny kolor, który uzupełnimy ulubionymi akcentami kolorystycznymi naszych dzieci. Jak jednak połączyć wszystkie ulubione kolory dzieci w jednym pokoju dla chłopca i dziewczynki? Bazowy kolor, np. kolor ścian, powinien być taki, by pasował do wszystkich innych barw. Jasnoszary czy biały kolor będą na pewno odpowiednie, ponieważ zarówno róż, błękit czy zieleń będą się z nim dobrze komponować. Dodatkowo możemy dodać na ścianach jakieś rysunki czy naklejki – różowe w strefie dziewczęcej i niebieskie w strefie chłopięcej. 

Pokój chłopca i dziewczynki – wydzielona przestrzeń

Każdy z nas potrzebuje odrobiny prywatności – nawet, jeśli mowa o dzieciach. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy między naszymi dziećmi jest spora różnica wiekowa i podczas gdy jedno chciałoby się bawić, drugie potrzebuje już przestrzeni do nauki. W takim wypadku pokój dla dziewczynki i chłopca powinien być podzielony. Nie umownie, ale fizycznie. Ścianka działowa, wysoki i duży regał czy po prostu parawan – mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy przecież, że dzieci dorastają i po jakimś czasie tak pozornie proste czynności jak przebieranie, będą dla nich wstydliwe. Postarajmy się więc z jednego pokoju dziecięcego dla dziewczynki i chłopca wydzielić dwie osobne strefy, w których nasze dzieci będą się czuły komfortowo. Oczywiście zadbajmy, by te strefy były jak najbardziej spersonalizowane – ulubione plakaty nad łóżkiem czy własny regał z zabawkami będą na pewno dobrym pomysłem.

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *