okapnik balkonowy

Okapniki balkonowe – jak je stosować?

21 listopada 2019

Płytki ceramiczne to ponadczasowy, uniwersalny materiał na posadzkę, który chętnie wykorzystujemy nie tylko w kuchniach i w łazienkach, ale także na tarasach oraz balkonach. Ich odporność na wilgoć w połączeniu z mnogością wzorów i kolorów pozwalają na łatwe przystosowanie do danej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że płytki na balkonie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, ponieważ nawet poprawny montaż nie ochroni ich przed dużą ilością opadów. Elementy wykończeniowe balkonu czy tarasu mają też fundamentalne znaczenie w ochronie elewacji. Dlatego tak ważne jest zastosowanie okapników balkonowych.

Okapnik balkonowy – po co jest potrzebny?

Budując wymarzony dom, staramy się, by wykorzystać jak najlepsze materiały. Wynajmujemy ekipę fachowców, żeby mieć pewność, że wszelkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie z normami bezpieczeństwa, co daje nam później gwarancję zarówno trwałości, jak i estetyki. Ponieważ zewnętrzne elementy budynku są stale narażone na trudne warunki atmosferyczne, konstrukcję dachu czy wykonanie elewacji dostosowujemy w taki sposób, by dom mógł przetrwać nawet podczas najbardziej kapryśnej pogody. Umiejętnie zamontowane rynny mają za zadanie odprowadzić wodę z opadów z daleka od ścian budynku i rzeczywiście na co dzień zdają egzamin.

Co jednak w przypadku, gdy deszcz bądź śnieg jest bardzo obfity? Może się zdarzyć, że rynny nie będą w stanie na bieżąco pozbywać się wody, która z czasem zacznie po prostu ściekać po elewacji. Konsekwencje takiego długotrwałego działania opadów mogą być opłakane – przede wszystkim na ścianach pojawią się brudne zacieki, ponieważ deszcz niesie też ze sobą pył, piasek i inne zabrudzenia. Później pozbycie się plam może być bardzo trudne, o ile nie niemożliwe, a trzeba przyznać, że to znacząco zaważa na estetyce całej budowli. Z czasem pogłębiająca się wilgoć doprowadzi nawet do uszkodzeń elewacji. Ponadto deszczówka może zacząć się przedostawać pod posadzkę na tarasie bądź balkonie, co niestety często prowadzi do zniszczenia płytek.

Warto też pamiętać, że przecież trudno o montaż rynny na balkonie. Oczywiście podłoga jest tam wykonywana w taki sposób, by przy wykorzystaniu odpowiedniego nachylenia woda mogła swobodnie spływać z balkonu – tyle że stamtąd może trafić właśnie na elewację, uszkadzając przy okazji ściany budynku.

By temu zapobiec, stosuje się właśnie profile okapowe. To niezbędny element wykończenia, jeśli chcemy się upewnić, że nasza elewacja przetrwa w nienaruszonym stanie, a i posadzka na balkonie czy tarasie będzie wciąż wyglądała jak nowa. Okapnik balkonowy montuje się na krawędzi w taki sposób, by woda była odprowadzana z dala od ścian. Listwa okapnikowa prezentuje się na tyle niepozornie i estetycznie, że jej zastosowanie w żaden sposób nie zakłóci dopracowanego projektu budynku. 

Profil okapowy – jaki jest najlepszy?

Często zdarza się, że obróbki wokół balkonu czy tarasu są wykonane ze stalowej blachy. Niestety na dłuższą metę to rozwiązanie nie należy do najlepszych. Blacha jest co prawda wytrzymała na obciążenia i odporna na uderzenia, jednak wykonany z niej profil balkonowy może z czasem ulec korozji. Prowadzi to przede wszystkim do rozszczelnienia krawędzi posadzki, co w efekcie może spowodować, że podłoga z płytek ceramicznych zacznie pękać. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest okapnik aluminiowy. Przede wszystkim aluminium jest bardzo lekkie, dlatego sam rozładunek i montaż nie sprawią wielkiego problemu, a konstrukcja nie będzie przesadnie obciążona. Dodatkowo materiał ten jest całkowicie odporny na korozję. Listwa okapnikowa aluminiowa w niczym nie ustępuje elementom stalowym pod względem trwałości i wytrzymałości. Równie dobrze znosi naprężenia. Dużym atutem jest także estetyczny wygląd. Dzięki temu profil tarasowy idealnie wpasowuje się do całego domu, nie zaburzając projektu i doskonale spełniając swoją funkcję. 

Okapnik na balkon – montaż. O czym pamiętać?

Profile okapowe mogą mieć różne wymiary, jednak te najbardziej uniwersalne mają wysokość 10 mm, zaś długość mieści się w granicach 240-250 cm. To najbezpieczniejszy wybór, szczególnie jeśli planujemy zamontować okapniki na własną rękę. Taki rozmiar pozwala na dopasowanie do dowolnego balkonu lub tarasu.

Listwy okapnikowe powinno się mocować w chwili, kiedy jesteśmy na etapie wykończenia posadzki. Profil okapowy na balkon musi zostać zamontowany przed położeniem płytek, zaczynając od narożników. Oba elementy są montowane na zaprawie uszczelniającej, nie może też zabraknąć kołków rozporowych, dzięki którym całość będzie trwała i wytrzymała. Później możemy już przejść do nakładania kleju i mocowania płytek ceramicznych – warto pamiętać przy tym o dylatacji, która ma ogromne znaczenie szczególnie w tak narażonych na czynniki zewnętrzne miejscach jak taras.

Poprawnie zastosowany okapnik do balkonu doskonale zabezpiecza posadzkę przed uszkodzeniami. Pod płytki nie zacznie przedostawać się wilgoć, dlatego niezależnie od pogody będziemy mogli cieszyć się równą, pozbawioną ubytków podłogą na balkonie. Konstrukcja profilu wykończeniowego pozwala też na łatwe odprowadzanie deszczówki w taki sposób, by ta nie mogła naruszyć elewacji, tylko swobodnie spływała z tarasu. 

Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “Okapniki balkonowe – jak je stosować?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *