Jaki wybrać kolor ścian w salonie

Jaki wybrać kolor ścian w salonie?

3 września 2019

Zanim zabierzemy się za urządzanie salonu, pierwszą rzeczą, nad jaką musimy się zastanowić, jest wybranie kolorów ścian. To do nich będziemy później dopasowywać meble czy dekoracje, dlatego warto to dokładnie przemyśleć. Kolorystyka, w jakiej zostało utrzymane jakieś pomieszczenie, może mieć fundamentalne znaczenie dla naszego samopoczucia. Chcemy, by salon nie tylko prezentował się estetycznie, ale także by sprawiał wrażenie przytulnego i zachęcał naszych ewentualnych gości do spędzania w nim czasu. Na jakie kolory ścian powinniśmy się więc zdecydować?

Kolory ścian w salonie – ciemne czy jasne?

Wybierane kolory do salonu powinny zależeć m.in. od dostępnego metrażu. W niewielkich domach prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z masywnego kompletu wypoczynkowego, który znacząco przytłoczyłby całe wnętrze. Dlatego również w kwestii farby do salonu musimy być ostrożni. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę nieduże i obawiamy się, że możemy to jeszcze bardziej pogłębić, to najlepszym rozwiązaniem będzie salon w szarościach i bieli. Takie odcienie nie tylko sprawiają, że wszystko wygląda czysto i przejrzyście, ale też rozjaśniają wystrój i nie wywołują wrażenia ciasnoty. Szara ściana w salonie połączona chociażby z drewnianymi dodatkami będzie prezentować się niezwykle nowocześnie. Z kolei by białe ściany w salonie nie wyglądały zbyt nudno czy wręcz „szpitalnie”, możemy je ożywić kolorowymi grafikami.

Ciemna ściana w salonie sprawdzi się w przypadku, gdy pokój jest wystarczająco duży. Obecnie chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia, która bezpośrednio łączy się z resztą domu. To dodaje przestronności i swobody. Możemy zatem pomalować salon na ciemną zieleń, co – szczególnie przy dobrym oświetleniu – będzie prezentowało się niezwykle elegancko.

Czy kolory ścian do salonu mogą być jaskrawe?

Jak najbardziej, o ile nie przesadzimy z tym efektem. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy chcemy, by nasz salon uspokajał i odprężał, czy może dodawał energii. Jeśli to drugie, to zdecydowanie powinniśmy odstawić w kąt farby pastelowe, zamiast tego wybierając coś bardziej ekstrawaganckiego. Na kolor ścian do salonu wybierzmy chociażby słoneczny żółty. O ile dobierzemy stonowane dodatki, całość będzie kojarzyła się ze szczęściem, szczególnie zimą przynosząc nam odrobinę światła. Z tak odważnymi barwami jak czerwony czy fioletowy mogą się też łączyć beżowe ściany w salonie, dzięki czemu nie uzyskamy zbyt mocnego efektu.

Jeśli lubujemy się w jaskrawych odcieniach, to musimy właśnie pamiętać o tym, by dobrze je zestawiać z innymi elementami. W związku z tym gdy zdecydujemy się na dość intensywne farby do salonu, to dekoracje powinny być raczej minimalistyczne. Niech kanapa i fotele również będą jednolite i uniwersalne, np. w odcieniach brązu. Dobrym pomysłem będzie też szklany stolik do kawy, który nie będzie przyciągał dodatkowej uwagi.

Nowoczesne ściany w salonie

Kto powiedział, że całe pomieszczenie musimy pomalować na jeden kolor? Równie dobrze możemy zaszaleć. Niech na jednej ze ścian widnieją naturalne cegły; możemy ją też zabudować drewnem, co da nam naturalne wykończenie. Klasyką jest już rozwiązanie, w którym kolory w salonie się przenikają. Dwie ściany mogą być zatem pomalowane na biało, a pozostałe na ciemnobrązowo.

Zastanawiając się, na jaki kolor pomalować salon, możemy też zdecydować się na jeden odcień bazowy, ale dobrać też drugi, ciemniejszy lub jaśniejszy, którym wyróżnimy niektóre elementy. Dla przykładu całość może być utrzymana w butelkowej zieleni, zaś wnęka z telewizorem bądź miejsce, gdzie znajduje się fotel do czytania, możemy podkreślić bardziej pastelowym odcieniem. 

Pamiętajmy przede wszystkim, że coś takiego jak modne kolory ścian do salonu praktycznie nie istnieją. Wszystko zależy od tego, jak będzie się prezentowała cała aranżacja. Na pozór najbardziej banalna farba może okazać się ozdobą wnętrza, jeśli powiesimy interesujące obrazy lub zdecydujemy się na oryginalny efekt ombre. Pomysł na ścianę w salonie powinien ograniczać jedynie nasz budżet i dobre samopoczucie. Możemy zatem bawić się różnymi farbami, tak by stworzyć jedyny, niepowtarzalny wystrój, który będzie cieszył oko przez długi czas.

Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “Jaki wybrać kolor ścian w salonie?”
  1. malowałem mieszkanie całe na biało magnatem. Nie przeczę, że jest to trochę większy wydatek, ale trzeba brać pod uwagę jakość tej farby i strukturę, którą tworzy na ścianie

  2. malujemy od lat magnatem. teraz postawilismy w salonie na srebrzysty granit i wyszło przepięknie. plusem jest tez plamoodporność

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *