Jak usunąć wosk z mebli

Jak usunąć wosk z mebli?

30 kwietnia 2019

Różnego rodzaju świeczki i podgrzewacze stanowią jedne z najpopularniejszych dekoracji wnętrz. Wyglądają przepięknie, nierzadko wyjątkowo pachną i nadają romantyczny klimat. Może się jednak zdarzyć tak, że wosk ze świeczki kapnie na meble, co na niektórych powierzchniach może stanowić duży problem. Jak usunąć wosk z mebli tak, aby ich nie uszkodzić? 

Usuwanie wosku z mebli

Z drewnianych i plastikowych powierzchni stosunkowo łatwo jest pozbyć się wosku. 

Jak usunąć wosk z drewnianego stołu? Wosk z powierzchni drewnianych usuwamy zawsze na zimno, czyli wtedy, gdy zupełnie już wyschnie i stanie się kruchy. Na początek warto obłożyć plamę z wosku kostkami lodu zamkniętymi w foliowym worku, co przyspieszy proces zastygania wosku. Okładanie powinno trwać około pięciu minut. Następnie bardzo delikatnie zaczynamy zeskrobywać wosk nożem o gładkim ostrzu zawiniętym w cienką szmatkę. Na blacie pozostaną tylko tłuste plamy, które najpierw trzeba wytrzeć czystą, suchą szmatką, a następnie wetrzeć w nią mydło i mydliny i czyścić do momentu, aż całkowicie zniknie. 

Jak usunąć wosk z mebli woskowanych? Tutaj sytuacja jest już nieco trudniejsza i może wymagać użycia specjalnego rozpuszczalnika do wosków. Środki takie nie uszkadzają usłojenia drewna i dokładnie je czyszczą.

Natomiast jak usunąć wosk z drewnianej podłogi? Pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić, gdy wosk jest jeszcze ciepły, ponieważ usuniemy tylko jego niewielką część, a resztę rozetrzemy po podłodze.  Zasada usuwania wosku z drewnianej podłogi jest dokładnie taka sama, jak w przypadku innych drewnianych powierzchni. 

Jak usunąć wosk z kanapy? 

Wosk z tapicerskich obić foteli, kanap i krzeseł także na początku okładamy kostkami lodu, a następnie zdrapujemy lub ściągamy warstwę wosku, uważając, żeby nie wetrzeć go w materiał. Do usunięcia pozostały jeszcze tłuste plamy. 

Jak wyczyścić wosk z mebli tapicerowanych? Tłuste plamy wywabiamy już „na ciepło” za pomocą bibułki, kartki papieru albo starej serwetki i żelazka. Przykładamy papier lub serwetkę do plamy i prasujemy żelazkiem ustawionym na odpowiednią temperaturę do momentu pojawienia się tłustych plam. Pozostałe zabrudzenia usuwamy ciepłą wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Do usuwania tłustych plam z tapicerki można także użyć spirytusu. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z nieprzyjemnych zapachem, który będzie utrzymywał się przez jakiś czas. Tak samo możemy postąpić, gdy woskiem ubrudzimy dywan. 

Jak zmyć wosk z mebli skórzanych? W przypadku kanap i foteli wykonanych ze skóry postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku mebli niewoskowanych. 

Usuwanie wosku z obrusów, serwetek, podkładek

Wiemy już, jak usunąć wosk z mebli oraz jak pozbyć się pozostałych po nim tłustych plam. Często zdarza się jednak, że drewniany stół pokryty jest obrusem, a świeczki na komodzie stoją na serwetce lub podkładce. W przypadku zabrudzenia woskiem takich tkanin, najpierw zamrażamy wosk, delikatnie zeskrobujemy go za pomocą linijki lub karty kredytowej, a następnie prasujemy plamę, układając materiał na papierze lub bibułce. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *