Jak i czym usunąć naklejki z mebli

Jak i czym usunąć naklejki z mebli?

30 kwietnia 2019

Naklejki na meblach to powszechny problem – szczególnie w domach, w których są małe dzieci. Bohaterowie bajek szybko wychodzą z łask, ale naklejki z ich wizerunkami wciąż zdobią meble, z dnia na dzień wyglądając coraz gorzej. Niestety, stare naklejki nie chcą się łatwo odrywać i często pozostawiają brudne ślady po kleju. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć naklejki z mebli. 

Czym usunąć naklejki z mebli? 

Odrywanie starych naklejek z mebli rzadko kiedy przynosi efekty. Zwykle udaje się oderwać tylko kawałek naklejki, a reszta papieru zostaje. Najtrudniejsze do usunięcia są jednak brudne ślady po kleju. Zdrapywanie ich paznokciami, pilnikiem czy plastikowym nożykiem może uszkodzić meble. Czym zmyć naklejki z mebli? W budowlanych marketach dostępne są specjalne środki chemiczne przeznaczone do rozpuszczania klejów i smarów. Jednak zwykle są to środki bardzo silne, przeznaczone do usuwania klejów budowlanych. Mogą więc trwale uszkodzić meble. Istnieją także chemiczne środki, na które powierzchnia mebli reaguje dobrze. Ich działanie polega na rozpuszczaniu kleju, który odspaja się od powierzchni, dzięki czemu łatwo go usunąć szorstką gąbką. Jest to jeden ze sposobów na to, jak pozbyć się naklejek z mebli. 

Jak zmyć naklejki z mebli – domowe sposoby 

Istnieje mnóstwo innych, domowych sposobów na to, jak usunąć naklejki z mebli. Musimy wziąć jednak pod uwagę rodzaj czyszczonej powierzchni. Czym wyczyścić naklejki z mebli? Najlepiej sprawdzi się do tego zwykły rzepakowy olej. Może być to również majonez, margaryna, masło lub masło orzechowe – wszystko, co tłuste. Wystarczy nanieść substancję na naklejkę na około 30 minut, a następnie zmyć szmatką zwilżoną ciepłą wodą, mocno pocierając. Tłuszcz powoduje odspajanie się kleju od powierzchni, dzięki czemu łatwo go usunąć. Usuwanie naklejek z mebli tym sposobem najlepiej sprawdzi się na powierzchniach okleinowych i drewnianych, pokrytych olejem lub lakierem. Na takich fakturach nie pozostają tłuste ślady. Na bardziej wymagających powierzchniach będzie trzeba zastosować dodatkowo środek odtłuszczający i ciepłą wodę. Istnieje jeszcze jeden sposób na to, jak odkleić naklejkę z mebli. Trzeba skierować na nią strumień ciepłego powietrza z suszarki i ogrzewać 4-5 minut. W dużym stopniu wysusza to klej, co sprawia, że łatwo jest zerwać papier. Pozostanie wtedy wybranie sposobu na to, jak usunąć klej po naklejce z mebli. 

Jak usunąć klej z naklejek z mebli?

Usuwanie naklejek z mebli nie jest tak problematyczne, jak usuwanie właśnie plam po kleju, które przyciągają drobinki kurzu i bardzo szybko się brudzą. Najprostszym sposobem jest wycieranie plamy wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci. Jest to jednak rozwiązanie ryzykowne, ponieważ zmywacz do paznokci może odbarwić okleinę lub rozpuścić lakier, którym pokryte jest drewno. Warto więc wcześniej sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak powierzchnia reaguje w kontakcie ze zmywaczem. Jak zdjąć naklejki z mebli, jeżeli nie możesz użyć zmywacza? Spróbuj pozbyć się kleju wacikiem nasączonym terpentyną lub benzyną ekstrakcyjną. W przypadku drogocennego drewna zaleca się jednak, aby skorzystać z czasochłonnego sposobu mycia plamy po kleju ciepłą wodą, od czasu do czasu przecierając ją suchą ściereczką. 

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź do “Jak i czym usunąć naklejki z mebli?”
  1. Jestem zachwycony że wyszukałem ten wpis w sieci. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu super. Koniecznie będę polecał to miejsce i częściej odwiedzał by poczytać nowe rzeczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *