Czym i jak zmyć marker lub długopis z mebli

Czym i jak zmyć marker lub długopis z mebli?

30 kwietnia 2019

Ściany, ubrania, dywany, skóra i meble pomazane markerem lub długopisem to wizytówka prawie każdego domu, w którym mieszkają dzieci. Takie plamy mogą się zdarzyć także podczas zwykłej pracy. Ich usunięcie, wbrew pozorom, wcale nie jest bardzo trudne. Wystarczy wiedzieć, jakich środków użyć. Radzimy, jak pozbyć się tych niechcianych plam.  

Jak usunąć długopis z mebli? 

Mazy po długopisie i plamy po atramencie nie są powodem do spisywania mebla na straty. Istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów na pozbycie się atramentu. Pomalowane długopisem drewniane blaty i szafki najlepiej wyczyścić… wódką. Są również inne środki, które na pewno posiadasz w swoim domu! 

Czym zmyć długopis z mebli lakierowanych?

Lakierowane powierzchnie czyścimy surowym mlekiem, a następnie wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Po wyschnięciu wystarczy wypolerować powierzchnię i gotowe! W domu posiadamy także meble wykonane z innych materiałów. 

Jak zmyć długopis z mebli skórzanych?

Wystarczy spirytus, lakier do włosów lub zmywacz do paznokci. W przypadku tego ostatniego warto najpierw sprawdzić jego działanie w kontakcie ze skórą w niewidocznym miejscu mebla. 

Domowe sposoby na plamy z markera

Plamy z markera na drewnianych meblach to koszmar niejednego rodzica. Czym zmyć marker z mebli? Odradza się używanie w tym celu spirytusu, ponieważ może on spowodować trwałe odbarwienie mebli. Z takimi plamami za to świetnie poradzą sobie: sok z cytryny, pasta do zębów, surowe mleko lub zwykły płyn do mebli drewnianych. W ekstremalnych przypadkach można skorzystać ze zmywacza do paznokci, jednak wcześniej należy sprawdzić jego działanie w niewidocznym miejscu (np. wewnątrz szafki).

Plamy z markera mogą pojawić się także na szklanych powierzchniach – blatach kawowych ław, dekoracyjnych gablotach. 

Jak zmyć marker z mebli szklanych?

Wystarczy soda oczyszczona zmieszana z kilkoma kroplami soku z cytryny. Plamy po markerze należy wyszorować gąbką, uważając, aby nie porysować szkła. Dziecięce stoliki często wykonane są z plastiku. Co ciekawe usunięcie tuszu z plastiku jest najtrudniejsze. W przypadku porowatej powierzchni plastikowej niemal niemożliwa.

Jak usunąć marker z mebli plastikowych?

Jeżeli powierzchnia jest gładka, zabrudzenia można usunąć etanolem, spirytusem skażonym lub izopropenylem. Marker olejowy skutecznie zmyjemy natomiast środkami czyszczącymi na bazie benzyny. Przed przystąpieniem do czyszczenia warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy powierzchnia jest odporna na działanie rozpuszczalnika. 

Plamy z markera w innych miejscach domu

Markerowe plamy często pojawiają się także na ubraniach. I są to plamy do usunięcia najtrudniejsze, ale nie niemożliwe. Szpecącą plamę wystarczy polać niewielką ilością spirytusu i odsączyć ręcznikiem papierowym, a następnie wyprać ubranie w pralce. Innym sposobem jest moczenie zabrudzenia w mleku. Gdy to się zabarwi, należy je wylać i powtórzyć czynność aż do momentu, gdy plama zniknie. 

Dywan ubrudzony markerem skutecznie wyczyścimy octem spirytusowym. Należy wylać go na plamę, a następnie bez rozcierania odsączyć papierowym ręcznikiem. Powtarzamy czynność aż do wywabienia plamy, a następnie pierzemy dywan środkami przeznaczonymi do prania dywanów. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *