Jak usunąć klej z mebli

Jak usunąć klej z mebli?

30 kwietnia 2019

Kleje typu Super Glue czy Kropelka obowiązkowo znajdują się w wyposażeniu prawie każdej domowej skrzynki z narzędziami. Ich właściwości sprawiają, że można nimi skleić niemal wszystko. Podczas pracy z klejem może się jednak zdarzyć wypadek, skutkiem którego są nieestetyczne plamy na blacie stołu czy biurka. Warto więc wiedzieć, jak usunąć klej z mebli, tak aby ich nie uszkodzić. 

Jak zmyć klej z mebli? 

Wbrew pozorom usunięcie kleju z mebli nie jest niemożliwe. Istnieje kilka domowych, sprawdzonych sposobów, jednak ich zastosowanie zależy od tego, czy zabrudzenie jest świeże, czy plama zdążyła już wyschnąć. 

Czym zmyć klej z mebli w momencie, kiedy nie zdążył jeszcze wyschnąć?

Usuwanie tego typu zabrudzeń jest bardzo proste, jednak należy zadziałać jak najszybciej. Mokre plamy z kleju wycieramy za pomocą zwykłej bawełnianej ściereczki nasączonej wodą. Nie używamy w tym celu żadnych detergentów. Takie działanie nie powinno zostawić żadnych śladów.

Natomiast jak pozbyć się kleju z mebli, gdy już zasechł?

Najlepiej sprawdzi się zmywacz do paznokci lub aceton, który rozpuści klej. Za każdym razem należy jednak sprawdzić, jak materiał reaguje w kontakcie z acetonem lub rozpuszczalnikiem w niewidocznym miejscu. W przeciwnym razie możemy spowodować trwałe uszkodzenie mebli. Jest to również skuteczny sposób na to, jak usunąć klej do tipsów z mebli. Pamiętajmy jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zanim więc będziemy zmuszeni zastanawiać się, jak usunąć Super Glue z mebli, przed przystąpieniem do pracy, zabezpieczmy blaty gazetami, ściereczkami lub papierowymi ręcznikami. 

Jak usunąć klej Super Glue z mebli tapicerowanych? 

Tapicerowane kanapy, fotele i krzesła to nieco większy problem. 

Czym zmyć Super Glue z mebli tapicerowanych?

Można skorzystać ze specjalnych rozpuszczalników do kleju, które można kupić w sklepach modelarskich. Istnieje jednak duże ryzyko, że środek taki zniszczy materiał, dlatego w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, jak działa na materiale w mało widocznym miejscu. Można także skorzystać z usług profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się usuwaniem takich trudnych zabrudzeń.

A jak usunąć klej Kropelka z mebli skórzanych?

Kiedy klej cyjanoakrylowy już wyschnie, niestety niewiele możemy poradzić. Warto więc zareagować od razu, usuwając kropelki kleju zwykłą ściereczką z wodą. Zaschnięte plamy kleju na skórzanych meblach można spróbować wyczyścić acetonem, jednak należy uważać, aby wraz z klejem nie ściągnąć także koloru, 

Czym usunąć klej z mebli plastikowych? 

Plastikowe powierzchnie sprawiają dużo mniej kłopotów. Czym zmyć klej Kropelka z mebli plastikowych? Sposobów jest kilka. Najpopularniejszym jest zalanie kleju olejem, a następnie zmycie go po około godzinie. Z szybkoschnącymi klejami poradzi sobie także ocet spirytusowy. Należy przyłożyć nasączony octem wacik na plamę z kleju i pozostawić na kilka godzin, a gdy ocet rozmiękczy klej, usuwamy go z powierzchni. Jeżeli powierzchnia plastikowa nie odbarwia się, możemy również użyć zmywacza do paznokci. 

Usuwanie klejów typu Super Glue z mebli jest naprawdę trudne. Warto więc nie dopuszczać do powstawania takich plam i przed rozpoczęciem każdej pracy zabezpieczyć powierzchnię. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *