Jak i czym zmyć farbę do włosów z mebli

Jak i czym zmyć farbę do włosów z mebli?

30 kwietnia 2019

Samodzielne farbowanie włosów w domowych warunkach często kończy się zabrudzeniem mebli. Plamy z farby do włosów są jednymi z najtrudniejszych do wywabienia. Pozbycie się ich nie jest jednak niemożliwe. Czym zmyć farbę do włosów z mebli

Jak zmyć farbę do włosów z mebli w łazience? 

Farbowanie włosów w domu zwykle odbywa się w łazience. Na niebezpieczne poplamienia narażone są więc szczególnie sanitaria. Błyszczące krany, białe umywalki i wanny naprawdę ciężko jest wyczyścić z plam po farbie do włosów. Będąc nawet bardzo ostrożnym, mogą zdarzyć się zabrudzenia, które umkną naszej uwadze. Przed przystąpieniem do farbowania warto więc zabezpieczyć powierzchnie przed poplamieniem. Można wyłożyć je starymi ścierkami, ręcznikami lub gazetami. Można również przemyć je płynem do mycia naczyń, który pozostawi powłokę ułatwiającą usuwanie farby do włosów z mebli. Świeże plamy z farby do włosów łatwo jest usunąć za pomocą zmywacza do paznokci. 

Jak usunąć farbę do włosów z mebli łazienkowych, jeżeli zauważymy ją dopiero następnego dnia? Tutaj sytuacja jest nieco trudniejsza. Można spróbować odbarwiania chlorem. Wystarczy polać plamę środkiem zawierającym chlor i zostawić na kilka minut. Następnie wyszorować gąbką i ciepłą wodą. Może to jednak spowodować uszkodzenie politury, ponieważ nie każde meble łazienkowe zniosą tak silne środki. Można także użyć wybielacza (np. ACE), rozpuszczalnika do farb lub posypać zabrudzenie sodą oczyszczoną, a następnie polać wrzącym octem.  

Czym zmyć farbę do włosów ze skórzanej kanapy?

Plamy z farby do włosów na skórzanych meblach to nie lada wyzwanie. Skórzane powierzchnie łatwo jest uszkodzić, a farby do włosów lubią się w nie „wgryzać”. Więc czym usunąć farbę do włosów z mebli skórzanych? Ze świeżymi plamami poradzi sobie zwykłe mleczko do demakijażu twarzy lub tonik. Przy lekko zaschniętych plamach warto użyć wacika nasączonego wodą i ubrudzonego popiołem z papierosów. Zaschnięte plamy z farby do włosów na skórzanej kanapie usunie silny odtłuszczacz uniwersalny (np. meglio). Warto jednak sprawdzić, jak zareaguje skóra przy kontakcie z tak silnym środkiem do czyszczenia. 

Jak usunąć plamy z farby do włosów z mebli drewnianych? 

Drewniane meble ubrudzone farbą do włosów jest stosunkowo łatwo doczyścić. Zależy to jednak także od drewna, z jakiego jest ono wykonane. Nie ma jednego bezpiecznego sposobu na to, czym zmyć farbę do włosów z mebli lakierowanych i drewnianych. Najbezpieczniejszą opcją jest wykorzystanie lakieru do włosów. Plamy z farby należy spryskać lakierem, odczekać kilka minut, a następnie zmyć ciepłą wodą. Można także użyć spirytusu salicylowego, zmywacza do paznokci z acetonem lub specjalnego środka do rozpuszczania farb. Za każdym razem koniecznie trzeba sprawdzić jednak, jak zachowa się materiał w kontakcie z tymi specyfikami. W przeciwnym razie istnieje możliwość trwałego uszkodzenia mebli. 

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *