Aranżacja ściany w salonie

Aranżacja ściany w salonie

3 września 2019

Wykończenie ścian i pomalowanie ich na wybrany kolor to nie wszystko. Warto także zatroszczyć się o dekoracje. W przypadku salonu jest to szczególnie ważne – w końcu to w tym miejscu będziemy przyjmować gości. Nierzadko sami spędzamy tam wolne dni, dobrze zatem otoczyć się przedmiotami, które pomogą nam się odprężyć. Jak ozdobić ścianę w salonie?

Aranżacja ściany w salonie – zdjęcia

Często podróżujemy, przywożąc z każdej wyprawy mnóstwo fotografii? A może po prostu posiadamy kilka rodzinnych zdjęć, na które lubimy patrzeć? Zdjęcia na ścianę w salonie to idealne rozwiązanie. Za każdym razem, gdy będziemy na nie patrzeć, przywołamy wspomnienia z uwiecznionych chwil. Wystarczy zakupić ładną antyramę, by stworzyć swoją kompozycję. 

lub obrazy na ścianie

Równie dobrze fotografie możemy zachować w bardziej intymnym miejscu, np. w sypialni czy pokoju dziecka. Wobec tego co na ścianę do salonu? Świetnym pomysłem będą grafiki, plakaty czy obrazy. Możemy je ze sobą zastawić pod różnym kątem. Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy będą się dobrze komponowały kolorystycznie. Może interesujemy się kinem i chcielibyśmy to podkreślić posterami z ulubionych produkcji? Wystarczy je zawiesić w pobliżu telewizora, by dodać wnętrzu nowoczesności. A może jesteśmy wielbicielami natury, a obrazy z ładnymi widokami sprawiłyby, że czulibyśmy się w naszym domu swobodnie? Równie dobrze możemy też poprosić znajomego, który dobrze rysuje, o wykonanie szkicu na wybrany temat. Nikt inny nie będzie posiadać takiej ozdoby, a my, po oprawieniu, zyskalibyśmy przyciągający uwagę element dekoracji.

Co na ścianę w salonie? Kompozycje świetlne

Kiedy zastanawiamy się, jak ozdobić ścianę w salonie, raczej nie bierzemy pod uwagę oświetlenia. Oczywiście wcześniej dobieramy odpowiednie lampy, tak by pomieszczenie było jasne i przestronne, jednak wbrew pozorom również i to może stanowić część dekoracji. Kinkiety w fantazyjnych kształtach nie tylko dodatkowo rozjaśnią salon, ale także sprawią, że ściana nie będzie wyglądała pusto, a zamiast tego zyska nowoczesny, interesujący wygląd.

Może naklejki na ścianę?

O tym sposobie zapewne już wiele osób słyszało. Zamiast mocować długie pasy tapety, aranżację ścian w salonie można wykonać z pomocą naklejek w niemal wszystkich wzorach, jakie tylko nam się zamarzą. Możemy wykorzystać takie, które tworzą motywujący napis i co rano będą nas napawać energią do działania albo bardziej subtelne, np. w postaci roślinnych ornamentów. Wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Modne ściany w salonie

Jeśli nie jesteśmy wielbicielami wiszących ozdób, to o estetyczne ściany w salonie możemy się postarać poprzez ich pomysłowe wykończenie. Wystarczy, że jedna ściana zostanie pokryta tapetą w intrygujący wzór, by ożywić pomieszczenie. Można też postawić na surową cegłę (którą zawsze możemy pomalować) bądź zabudować część salonu drewnem, co da nam bardzo naturalny efekt. W połączeniu z kominkiem i wygodnymi fotelami stworzymy przytulny kącik dla nas i dla naszych gości. Niezwykle oryginalną alternatywą będzie także efekt ombre podczas malowania. Takie cieniowanie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, a rezultat wypada ciekawie.

Jak dobrać kolor farby?

Tak naprawdę zanim przejdziemy do dekorowania całej przestrzeni, powinniśmy się także zastanowić nad tym, jaką kolorystykę chcemy utrzymać w salonie. Przykładowo jeśli pokój nie należy do największych i musimy dość oszczędnie gospodarować wolnym miejscem, to warto sięgnąć do jaśniejszej palety barw. Biel, beż, wszelkie pastele – takie kolory najlepiej sprawdzą się na niedużej powierzchni. Sprawią, że pomieszczenie będzie optycznie wydawało się większe. To wrażenie możemy zawsze podkreślić poprzez zamontowanie okrągłych, ozdobnych lusterek, które nadadzą salonowi głębię i jednocześnie sprawią, że cała aranżacja będzie wyglądała intrygująco.

W przypadku gdy dysponujemy dość sporym metrażem, nie musimy wzbraniać się przed eksperymentowaniem z ciemniejszymi odcieniami. Jednocześnie nie możemy przesadzać – w końcu nie na darmo salon nazywa się też „pokojem dziennym”. Można zatem pomalować dwie ściany na ciemne bordo, a resztę utrzymać w kremowej tonacji. 

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź do “Aranżacja ściany w salonie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *