Aranżacja pokoju niemowlaka

Aranżacja pokoju niemowlaka

10 czerwca 2019

Kiedy spodziewamy się dziecka, zwykle w pierwszej kolejności kupujemy ubranka i urządzamy pokój niemowlaka. Każdy rodzic zastanawia się, jakie meble czy dodatki będą niezbędne, by miejsce to było całkowicie przyjazne niemowlakowi. Podpowiadamy więc, jak urządzić pokój dla niemowlaka, by znalazło się tam wszystko to, co będzie dziecku w pierwszych miesiącach życia. 

Pokój dla niemowlaka – najważniejsze zasady

Chyba większość się z nami zgodzi, że pokoje dla niemowląt urządzamy tak naprawdę bardziej dla siebie, niż dla naszych dzieci. Niemowlak nie będzie zachwycał się dobieranym miesiącami kolorem ścian, przepięknym łóżeczkiem z drewna bukowego i przewijakiem z matą w różowe jednorożce. W pierwszych miesiącach jedyne, co będzie go interesowało, to jedzenie i spanie. Jednak pokój niemowlęcy rządzi się swoimi zasadami. Jak urządzić pokój niemowlaka? Przede wszystkim ma on być wygodny dla nas – to właśnie w nim zwykle przewijamy, karmimy i kładziemy dziecko do snu. Meble i dodatki w pokojach niemowlęcych powinny być tak ustawione, żeby wykonywanie tych czynności było jeszcze prostsze. Które meble i dodatki powinny się znaleźć w każdym pokoiku niemowlęcym?

Aranżacja pokoju dla niemowlaka nie może się obyć bez odpowiedniego łóżeczka. Najlepiej zainwestować w takie z regulowaną wysokością szczebli, by zmniejszać ją wraz z upływem lat. Ustawmy je przy ścianie, na środku pokoju, tak by nie było narażone na przeciągi czy suche powietrze od grzejników.

Kolejna ważna rzecz to przewijak oraz komoda. Przewijak powinien być ustawiony na takiej wysokości, byśmy nie musieli się za bardzo schylać. Jeśli chodzi o komodę, najlepiej wybrać dużą i pojemną, tak by pomieściła wszystkie potrzebne rzeczy. Dobrze by było, by przewijak znajdował się blisko komody albo był położony na niej, tak by wszystkie rzeczy były pod ręką. 

Ze względu na to, że pokoik dla niemowlaka to również często pokoik dla mamy, powinien się w nim znaleźć wygodny fotel do karmienia czy usypiania dziecka oraz niewielki stolik. Wystrój pokoju niemowlaka tak naprawdę nie ma aż tak wielkiego znaczenia – przynajmniej w pierwszym roku życia dziecka. Zadbajmy jednak, by w pomieszczeniu królowały raczej jasne i stonowane kolory, które będą działać na dziecko relaksująco i uspokajająco. Idealny pomysł na pokój dla niemowlaka to połączenie bieli, szarości i delikatnych pasteli.

Pokój rodziców z niemowlakiem

Od razu po narodzinach niemowlak zwykle zamieszkuje przez jakiś czas w pokoju rodziców. Jest to wygodniejsza opcja, ponieważ nie musimy co rusz wstawać do dziecka, a w razie płaczu, jesteśmy od razu na miejscu. Pokój niemowlaka z rodzicami powinien być urządzony tak, by stopniowo przyzwyczajać go do spania we własnym łóżku, aż w końcu będzie gotowy do zamieszkania we własnym pokoju. Najlepiej tutaj sprawdzi się łóżeczko dostawne, które możemy przystawić do łóżka rodziców. W większości modeli mamy odpowiednią regulację wysokości łóżeczka, a także samych szczebli. 

Aranżacja pokoju niemowlaka z rodzicami może przysparzać nieco problemu ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Nie wyniesiemy przecież nagle wszystkich mebli, by wstawić meble niemowlęce. A przecież potrzebujemy nie tylko łóżeczka, ale też przewijaka czy komody na ubranka, pieluchy i inne potrzebne rzeczy. Na szczęście możemy to połączyć. Na rynku znajdziemy komody z przewijakiem, które posłużą nam zarówno do przewijania dziecka, jak i przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy dla naszego dziecka. Kiedy przewijak nie będzie już potrzebny, możemy po prostu go zdemontować. 

A Wy jak urządziliście swoje pokoiki dla niemowląt? 


Podobne wpisy
Jedna odpowiedź do “Aranżacja pokoju niemowlaka”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *