Skandynawski styl salon

Salon w stylu skandynawskim

1 lutego 2019

Skandynawski design wkradł się już do domów wszystkich Polaków. Inspirujemy się szwedzkimi meblami, pięknymi wnętrzami znalezionymi na Instagramie czy minimalistycznymi drobiazgami do ozdobienia pokojów, z sieciówek. Jednak, gdy chcemy jednym słowem określić styl skandynawski i wprowadzić go do salonu, trudno znaleźć odpowiednie sprzęty czy detale. Dlatego dzisiaj podpowiemy Ci, jak możesz zaaranżować pokój dzienny według stylu zaczerpniętego od północnych sąsiadów.

Minimalizm – myśl przewodnia wszystkiego, co skandynawskie

Szwedzi, Norwedzy, Finowie czy Duńczycy – każdy z nich zna i używa słów: minimalizm, lagom lub hygge. Nie lubią natłoku, kochają równowagę i ubóstwiają przytulne rzeczy. Dlatego salon skandynawski jest skromny, ale nie zimny. Piękny, ale nie przekombinowany. Może być mały, ale bardzo funkcjonalny. Jeżeli więc zależy Ci na salonie w tym stylu, musisz skupić się na tych 3 głównych słowach, które wcześniej objaśniliśmy. Chętnie Ci w tym pomożemy.

Salon w stylu skandynawskim

Meble skandynawskie do salonu – Twój komfort

Jeżeli Twój salon jest niewielki, masz ułatwione zadanie, ponieważ łatwiej Ci będzie wprowadzić minimalizm i jednocześnie uczynić pokój przytulnym. Jednak gdy Twoje pomieszczenie jest ogromne – i tak nic straconego. Wystarczy dobre ustawienie i wybór mebli w stylu skandynawskim do salonu. Kanapę, narożnik lub sofę kup w jasnych, ciepłych barwach lub szarościach. Najlepiej, by była rozkładana, bo dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania lub łóżko dla gości. Jeśli ciemne lub czarne sprzęty do relaksu, to meble jasne i drewniane, najlepiej sosnowe, z surowego drewna. Dlaczego? Północ kocha naturę i wszyscy ubóstwiają lasy oraz to co otacza ich na zewnątrz. Stąd ten kult drewna i naturalności w mieszkaniach.

Salon w stylu skandynawskim – dekoracje

Jaki już było napisane wcześniej, salon w stylu skandynawskim musi być naturalny. Nie może zabraknąć tam roślin, przytulnych narzut, koców i pledów oraz poduszek. Szczególnie puszyste i miękkie dywany to coś, na punkcie czego wariują na przykład Szwedzi. Nie obędzie się również bez wygodnego miejsca do picia kawy, na północy spożywa się ją w zawrotnych ilościach. Ładny stolik kawowy, ozdobiony świecami, będzie idealny. Obok może stać kwiatek lub fotel z podnóżkiem. Nad kanapą koniecznie zamontuj małe punkty świetlne, na przykład lampę podłogową, a na stoliku nocną lub ledowy pasek wokół komody czy szafki pod telewizor.

Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim

Jeśli planujesz urządzić skandynawski salon, na pewno przyda Ci się porządna dawka inspiracji. Zacznijmy od klimatycznego oświetlenia. Bardzo modne są lampy do salonu w stylu skandynawskim, które dają mało światła, ale pięknie się prezentują. Można je zamontować obok sofy lub fotela. Wiele osób ozdabia również salon pięknymi świecznikami, które rozpraszają światło i stwarzają niepowtarzalny klimat. Szczególnie polecane do pokoju dziennego, w którym nie ma kominka.

Warto również poszukać plecionych dekoracji, na przykład kosza na czasopisma lub pledu, którym można się przykryć w długie wieczory. A może dasz się uwieść huśtawce wykonanej własnoręcznie i zamontowanej w dużym salonie? Albo pięknymi tacami na posiłki wyciętymi ze słojów drzewa? Pamiętaj, styl skandynawski kocha minimalizm i naturę, więc kierując się tym nurtem przy urządzaniu domu, a na pewno wszystko będzie do siebie pasować.

Podobne wpisy
Jedna odpowiedź do “Salon w stylu skandynawskim”
  1. Ciekawy artykuł 🙂 Wnętrza w stylu skandynawskim cieszą się w tej chwili chyba największą popularnością, są lekkie i estetyczne. Jasne ściany, meble i dodatki w odcieniach szarości, naturalne drewno – to wszystko na pewno dodaje wnętrzu uroku. W aranżacjach w tym stylu duże znaczenie odgrywają lampy. Aby uzyskać optymalne oświetlenie w jednym pomieszczeniu warto zainstalować kilka lamp – lampę wiszącą czy żyrandol powinniśmy uzupełnić o lampy podłogowe lub kinkiety. Ciekawym rozwiązaniem będzie też lampa sufitowa w okolicy stołu i oprawy typu spotlight. Warto przy tym postawić na jakość – tanie lampy wiszące często wykonane są z gorszych tworzyw, a to prędzej czy później przełoży się na ich wygląd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *