Listwy wykończeniowe do płytek

Listwy wykończeniowe do płytek

11 października 2019

Mimo tego, że wciąż pojawiają się nowoczesne rozwiązania na podłogę w łazience i kuchni, to jednak płytki ceramiczne i kafelki nadal nie wychodzą z mody. Dostępność wielu wzorów i kolorów, w połączeniu z funkcjonalnością i estetyką, sprawia, że to wciąż jeden z najlepszych materiałów na posadzkę w zawilgoconych pomieszczeniach. Kiedy już położyliśmy płytki i zadbaliśmy o to, by dobrać odpowiednią fugę, pozostaje jeszcze jedna kwestia. Podłoga musi też zostać właściwie zabezpieczona na jej łączeniu ze ścianą. Istnieje na to kilka sposobów, jednak część z nich posiada wady, które mogą w przyszłości zaważyć na trwałości danej posadzki.

Wykończenie płytek: fazowanie czy listwy?

Bardzo popularnym rozwiązaniem na wykończenie płytek podłogowych jest tzw. fazowanie. Nie wymaga ono zakupu dodatkowego materiału. Zamiast tego przycinamy płytki pod kątem 45 stopni, tak by dało się je dopasować również w tak trudnych miejscach, jak łączenie posadzki ze ścianą. Jest to oczywiście tani sposób, który na dodatek dobrze się prezentuje, jednak nie da się ukryć, że wymaga odpowiedniej precyzji i dokładności.

Docięcie płytek nie obędzie się bez specjalistycznych narzędzi, a jeśli nie jesteśmy doświadczonymi majsterkowiczami, może się zdarzyć, że nie wykonamy tej pracy prawidłowo. 

Drugą opcją jest oczywiście zastosowanie listwy do płytek. W tym przypadku musimy zrobić dodatkowy zakup, jednak montaż jest nieporównywalnie łatwiejszy i szybszy. Nie tracimy przy tym na estetyce wykończenia, ponieważ właściwie dobrane listwy będą wyglądały niezwykle elegancko, zapewniając posadzce dodatkową ochronę.

Listwy wykończeniowe do płytek: jakie wybrać?

Na rynku możemy dostać listwy wykończeniowe do płytek ceramicznych i glazury wykonane albo z plastiku, albo z metalu. Obie wersje są łatwo dostępne, jednak zdecydowanie różnią się jakością. Za tworzywo sztuczne oczywiście nie zapłacimy zbyt dużo, więc jeśli chcemy zaoszczędzić, to rozwiązanie będzie najlepsze. Plastikowe listwy wykończeniowe są też dostępne w wielu kolorach. Zamontowanie ich nie sprawia żadnej trudności.

Pamiętajmy jednak, że wykończenie płytek lub kafelek nie zawsze jest konieczne jedynie w łazience czy kuchni. Taki sposób na podłogę wykorzystujemy również na balkonach i tarasach. W tym przypadku listwy do kafelek i płytek muszą być odporne na warunki atmosferyczne – a tego zdecydowanie nie da się powiedzieć o modelach plastikowych. Mogą tracić barwę pod wpływem promieniowania słonecznego, więc z czasem będą wyglądały niedbale i nieestetycznie. Na dodatek tworzywo sztuczne łatwo się niszczy na skutek używania środków czyszczących, nie da się też ukryć, że nie jest zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Metalowe listwy wykończeniowe do glazury zdecydowanie przewyższają swoje plastikowe odpowiedniki. Nie da się im odmówić ładnego wyglądu, a przy tym pozostają niezwykle wytrzymałe i trwałe. Najczęściej są wykonywane ze stali nierdzewnej lub aluminium, dlatego są zupełnie odporne na korozję. Łatwo je czyścić, za to trudno uszkodzić, więc zabezpieczenie ściany i podłogi pozostanie w niezmienionym stanie przez wiele lat.

Listwy wykończeniowe do płytek metalowe – ze stali i aluminium

W zależności od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, mamy do wyboru różne rodzaje wykończeń dla listew do płytek.

Te stalowe mogą być szczotkowane lub polerowane – to już zależy od naszych preferencji.

Wśród aluminiowych modeli również znajdziemy polerowane, a ponadto trzy wersje z matowym anodowaniem: złotym, srebrnym lub oliwkowym.

Kolorystyka jest tak uniwersalna, że z łatwością dopasujemy listwy do posadzki i samego pomieszczenia.

Najczęściej wybierana długość to 250 cm, jednak istnieje też możliwość kupienia krótszych, na 240 cm. Równocześnie obniżamy w ten sposób środki przeznaczone na transport. 

Listwy wykończeniowe do płytek metalowe to długotrwała inwestycja. Montaż listwy do glazury (stal nierdzewna lub aluminium) przebiega bez najmniejszych problemów, a wypłytkowana posadzka oraz przylegające do niej ściany zyskują ochronę przed zniszczeniem i zabrudzeniami.

Podłoga w łazience, kuchni czy na tarasie będzie bardzo schludna i łatwa w utrzymaniu. Stal i aluminium to materiały, które gwarantują solidność, zatem nie musimy się obawiać o brzydkie zarysowania czy odkształcenia pod wpływem niskiej bądź wysokiej temperatury.

Podobne wpisy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *